Jonathan Davison: Z nabídek si pečlivě vybíráme

Před více než deseti lety založil Jonathan Davison Create Golf a za tu dobu spolupracoval s několika renomovanými společnostmi, pohybujícími se ve světě golfového průmyslu. Původně přitom studoval grafický design, ale v postgraduálním studiu pokračoval na Edinburgh College of Art, kde získal diplom v oboru golfové architektury. V roce 2007 se přesunul do střední Evropy, kde se podílel na vzestupu golfu. Výraznou stopu zanechal i v nám známém slovenském Penati Golf Resort. Více už prozradí v následujícím rozhovoru.

Na začátku se nemohu zeptat jinak, než jak jste se dostal k práci golfového architekta?

Původně jsem studoval grafický design a ilustraci, v průběhu studia jsem se ale rozhodl zaměřit pozornost na architekturu golfových hřišť. Důvod byl jednoduchý, golf je něco, co miluju, měl jsem singl hendikep a byl jsem zvědavý, jak se takové hřiště rodí. Mé domovské hřiště v Anglii navrhoval John Morrison, který spadá pod světově uznávanou Coltovu společnost. Působení na tomto hřišti mi nabídlo úžasný vhled do designu tradičních hřišť a v podstatě vyvolalo a pak už jen prohlubovalo mou lásku ke hře.
Po grafickém designu jsem začal studovat golfovou architekturu v Edinburghu a po jejím absolvování jsem působil v oblasti výstavby hřišť, abych celý tento proces důkladně pochopil. To bylo ještě předtím, než jsem se stal součástí společnosti kanadského golfového architekta Jeffa Howese.

Jak došlo k tomu, že jste se zapojil do navrhování hřišť v České republice?

V roce 2007 jsem se účastnil výstavby golfového hřiště v Irsku. Šlo o velmi komplikovaný projekt, realizovaný v náročných klimatických podmínkách. Hlavní shaping byl téměř hotový, takže jsem se začal poohlížet po nových výzvách. Během léta jsem měl telefonát od zástupců Ford Golf Design, kteří mi nabídli pozici asistenta golfového architekta na hřišti Prague City Golf Club a tou dobou také pracovali ve Vídni a měli i několik dalších záměrů na papíře, takže jsem po této šanci skočil a už jsem se vlastně nikdy neohlížel zpátky. Měl jsem štěstí, že jsem skončil v Irsku. Řekl bych, že k tomu došlo tak za pět minut dvanáct, protože brzy nato tam propukla finanční krize, která zastavila celou řadu projektů v zemi.

Na jakých dalších projektech jste od dokončení Prague City Golf Club pracoval?

Jakmile bylo hřiště Prague City GC zcela vytvarované, opustil jsem Prahu a zamířil jsem do Varšavy, kde Ford Golf Design zahájil práci na Sobienie Krolewskie Golf & Country Club. Během dokončování tohoto projektu se mi v hlavě rodila myšlenka na osamostatnění se, a tak jsem nakonec rozjel vlastní společnost Create Golf. V průběhu práce v Polsku jsem získal kontrakt na návrh druhého z hřišť ve slovenském Penati. Po realizaci osmnáctky Penati Golf Resort, která se nedávno zařadila na seznam špičkových moderních hřišť vystavěných v uplynulých třiceti letech, jsem měl štěstí, že jsem se mohl účastnit dalších projektů v České republice, Polsku, na Slovensku, V Anglii, Maroku, Belgii a na Ukrajině, kde šlo jak o nová hřiště, tak o renovace stávajících. Každopádně osamostatnění byl krok s právním směrem a nelituji toho!

V čem se vaše práce liší od jiných golfových architektů?

Ve srovnání s ostatními architekty nabízíme odlišný balíček. Preferujeme strávit více času v místě výstavby, abychom vyladili všechny závěrečné detaily. Všechny plány vytváříme pomocí CADu a dodáváme je ve 3D modelech, přesto stále upřednostňujeme dokončit tyto poslední detaily přímo na místě. Pokud jde o nové projekty, mohu potvrdit, že každý měsíc trávíme v terénu přibližně osmdesát hodin.

Na kolika projektech v tomto okamžiku pracujete?

Nebereme všechny nabídky. Poměrně pečlivě si vybíráme jen ty nejzajímavější, takové projekty, které pomohou v rozvoji a růstu hry, nebo takové, co mají potenciál zařadit se vysoko v golfovém žebříčku. V tuto chvíli máme v běhu deset projektů v nejrůznějších fázích, od počátečního plánování až po plnou výstavbu. Na svou práci jsme skutečně hrdí. Doufám, že svým dílem přispějeme i k tomu, aby se Albatross zařadil do stovky nejlepších hřišť. Heritage v Penati postupně dozrává a díky tomu v hodnocení stoupá. K rozvoji hry by měl přispět i Golf Park Lhotka, který snad přivede ke golfu nové zájemce. To samé očekáváme od našeho nového projektu na Ukrajině, díky němuž jsme si otevřeli dveře na nový trh.

Plánujete nějaké další nové projekty v České republice?

Jsme zainteresováni v několika různých zdejších projektech, nacházejících se v odlišných etapách. Podílíme se na výstavbě devítky v Dolních Chabrech, ve výstavbě je Golf Resort Tošovice, vloni jsme zkompletovali šestijamkové hřiště Golf Park Lhotka. A samozřejmě nás těší, že jsme měli možnost spolupracovat s Albatrossem, hřištěm hostícím European Tour. Práce trvaly dva roky a vedle bankrů šlo o některé prvky ovlivňující strategii hry. Obecně se naše působení v České republice hodně rozšířilo od redesignu Albatrossu, jde o poměrně rozmanitou práci zahrnující jak zmiňovaných šest úžasných jamek ve Lhotce, tak začátek dlouhodobější činnosti v již existujícím těšovickém resortu.

Jaká jsou vaše tři nejoblíbenější hřiště z těch, jež jste navštívíil?

Jsem tradicionalista, mám rád stará klasická golfová hřiště. Taková, co byla vystavěná ve dvacátých letech minulého století. Namátkou bych jmenoval díla architektů, jako jsou Tom Simpson, Harry Colt a Dr. Mackenzie. Za jedničku kontinentální Evropy považuji Golf de Morfontaine, klasické hřiště navržené Tomem Simpsonem, situované v blízkosti Paříže. Velmi exkluzivní záležitost, tento klasický design opravdu oceňuji. Další klasické vřesové hřiště UGC De Pan navrhl Harry Colt a opět má skvělou dostupnost, protože z Amsterdamu jste tam hned. A jak by v mém seznamu mohlo chybět Old Course v St.Andrews! Tuto osmnáctku by měl povinně navštívit každý student golfové architektury.

Co podle vás skvělé hřiště potřebuje, jaké atributy byste uvedl?

V prvé řadě potřebujete výborného klienta, tedy takového, který si uvědomuje a ctí důležitost designu. Pak je to půda, je-li kvalitní, snáze se přemísťuje, vysouší a dovolí vám vdechnout život vaší představě. A jako poslední podstatný bod bych uvedl, že potřebujete architekta s vizí a kreativitou, architekta, jež hře rozumí. Pokud splníte tyto tři podmínky, máte v podstatě vyhráno.

Related Posts